Francuski sąd skazał rosyjskiego przedsiębiorcę produkującego krypto walutę na pięć lat więzienia i nałożył na niego wysoką grzywnę po tym, jak uznał go za winnego prania pieniędzy. Aleksander Winnik jest również poszukiwany przez Waszyngton i Moskwę.
Obywatel rosyjski został aresztowany w Grecji w 2017 roku na wniosek USA, które domagały się jego ekstradycji w związku z zarzutami o pranie pieniędzy i oszustwa. W czasie pobytu w areszcie Rosja i Francja złożyły własne wnioski o wydanie go pod różnymi zarzutami, ale oferta Paryża, aby go osądzić, była bardziej znacząca dla jego kolegów z UE.

W poniedziałek francuski sąd skazał Vinnika na karę pięciu lat więzienia i grzywnę w wysokości 100 000 euro (121 000 dolarów) za pranie pieniędzy. Francuscy prokuratorzy oskarżyli go również o stworzenie programu okupu o nazwie Locky, a pranie pieniędzy pochodzi z wymuszeń dokonanych w ramach jego operacji kryptokurrency. Około 200 firm we Francji było rzekomo ofiarami tego programu, ale ten zarzut nie został podtrzymany.

Czas, który Vinnik już spędził w areszcie, zostanie odliczony od kadencji, co w praktyce oznacza, że musi on służyć około półtora roku, powiedział jego prawnik Frederic Belot. Jego obrona zamierza odwołać się od wyniku procesu, co oznacza, że nie zostanie on poddany ekstradycji do żadnego innego kraju przez co najmniej kilka miesięcy w czasie rozpatrywania odwołania.

Vinnik jest nadal poszukiwany za inne domniemane przestępstwa. Stany Zjednoczone oskarżają go o pranie bitcoin bank skradzionego z Mt. Gox w głośnej kradzieży, która zatopiła japońską giełdę krypto walutową w 2014 roku. Rosja chce go za domniemane oszustwo komputerowe.

Kiedy był przetrzymywany w greckim areszcie śledczym w więzieniu w Salonikach i USA, Rosja i Francja naciskały na jego rywalizację, powiedział, że chce zostać poddany ekstradycji do swojego kraju. Ateny przekazały go w styczniu do Paryża, a postępowanie sądowe w jego sprawie odbyło się pod koniec października.

Mówi się, że Vinnik jest współwłaścicielem nieistniejącej już platformy kryptokurrency BTC-e, która rzekomo była wykorzystywana do prania pieniędzy dla różnych organizacji przestępczych. Zaprzeczył on wszelkim nadużyciom i powiedział, że jest tylko specjalistą ds. technicznych, dostarczającym swoją wiedzę komputerową faktycznym właścicielom przedsiębiorstwa.